זני הבקר

הקודם
הבא

הרפורד Hereford

זן של בקר הנפוץ בעולם באזורי אקלים ממוזג ומשמש בעיקר כבקר לבשר. מקורו של הזן הוא ממחוז הרפורדשייר (Herefordshire) באנגליה ועל שמו הוא נקרא. גידול פרות מזן הרפורד נפוץ באזורים ממוזגים של אוסטרליה, במרכז ומזרח ארגנטינה, אורוגוואי וניו זילנד, שם הם מהווים את רובו של משק הבקר. הזן אף נפוץ בדרום מערב ארצות הברית. אף שמוצאו של הזן מאזור קריר ולח באי הבריטי, פרות מזן הרפורד מצליחות לשגשג אף בתנאים קשים יותר כמעט בכל היבשות. קיים תת-זן חסר קרניים של פרות הרפורד אשר טופח בארצות הברית. קיים אף זן קרוב, פרות הרפורד זעירות, זן הידוע באיכות הבקר ובתכונותיו האימהיות הטובות. בבריטניה פועלת מועצת הרפורד העולמית, המפקחת על שימור וטיפוח הזן, וחברות בה 19 מדינות וכן 7 מדינות שאינן במעמד חבר, בכל אחת ממדינות אלה פועלות אגודות מקומיות לטיפוח הזן

אנגוס Angus

אנגס או בלאק אנגס (נקרא באנגליה אברדין-אנגס) – גזע חסר קרניים שמוצאו מסקוטלנד, ממחוזות אברדינשייר ואנגס. הגזע פותח בתחילת המאה ה- 19, והובא לארצות הברית ב-1873. כיום זה המין הנפוץ ביותר בארצות הברית. משמש גם להכלאות של גזעים אחרים.

Nelore

הבקר הובא לברזיל מהודו. הזן נקרא על על שמו של מחוז Nellore באנדרה פראדש המדינה בהודו. הזן מאופיין בדבשת גדולה מובהקת על פני החלק העליון של הכתף ובצוואר. הבקר בעלי רגליים ארוכות אשר עוזרות להם ללכת במים. הזן עמיד לטמפרטורות גבוהות ויש להם התנגדות טבעית לטפילים ומחלות. ברזיל היא המגדלת הגדולה ביותר של Nelore.

שארולה

שארולה (Charolais) – גזע צרפתי – נחשבים לבעלי בשר באיכות גבוהה, הזכר מגיע למשקל של יותר מטון, והנקבה לכ-800 קילוגרם.